Starostlivosť o svoj hlas.

Trénujte, aby ste sa vyhli zraneniam hlasiviek

Bez ohľadu na štýl hudby, ktorý spievate, ak pravidelne vystupujete, riskujete zranenie hlasiviek. Ak sa správne pripravíte a budete dodržiavať niektoré zásady zdravia hlasiviek, môžete znížiť riziko bežných poranení hlasiviek, ktoré trápia mnohých vystupujúcich spevákov.

Trénujte, aby ste sa vyhli zraneniam hlasiviek.

Spôsob, akým používate svoj hlas pri spievaní, je jedným z najdôležitejších aspektov udržiavania zdravého hlasu. Začnite trénovať včas.Pravidelné štúdium s dobre vyškoleným vokálnym trénerom a každodenné spievanie by malo byť základnou disciplínou každého speváka. Dobrý tréning hlasu je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako sa vyhnúť zraneniam hlasiviek.

K svojmu hlasovému tréningu pristupujte usilovne a systematicky. Nájdite odborného učiteľa, ktorému dôverujete, a zaviažte sa dodržiavať jeho predpísaný režim.

Skúste si nájsť učiteľa, ktorý má skúsenosti s učením spevákov. 

Pamätajte, že speváci sú ako športovci. Je dôležité trénovať na vystúpenie a nahrávanie, rovnako ako športovec musí trénovať na svoje podujatie. 

Sledujte ako používate hlas mimo spievania.


To, čo sa deje mimo pódia a mimo štúdia, môže prispieť k zraneniam hlasiviek rovnako ako to, čo robíte, keď vystupujete. Vyhnite sa zraneniam hlasiviek tým, že nebudete nadmerne používať svoj hovorený hlas deň predtým, deň a deň po akomkoľvek vystúpení alebo dlhom nahrávaní. Vyhnite sa hovoreniu cez hluk. Nekričte.  To znamená, že by ste nemali veľa rozprávať, ak vôbec.  Keď veľa vystupujete, dobrá rada je: „Keď nespievam , budem držať hubu“.

Majte vhodné prostredie.

Ak ste spevákom živej skupiny, musíte použiť mikrofón. Nepokúšajte spievať na skúškach bez mikrofónu a dobrého monitora.  Uistite sa, že vaše monitory (či už na pódiu alebo do uší) majú mix, ktorý vám vyhovuje. Nájdenie ideálneho mixu monitorov si vyžaduje čas a experimentovanie. Len sa uistite, že to, čo počujete, vám umožňuje dobre spievať bez toho, aby ste museli síliť svoj hlas.

Mali by ste byť schopní dobre počuť svoj vlastný hlas, rovnako ako počuť ostatné nástroje (t. j. gitaru, klávesy a/alebo základnú líniu). Používate v domácom nahrávaní automatické doladenie? Ak áno, nepoužívajte ho na skúškach.

Používate pri vystúpeniach sprievodné vokály? Ak tak urobíte, uistite sa, že NIE sú hlasnejšie ako váš vlastný hlas v mixe monitora. Keď nemáte dostatočnú zvukovú spätnú väzbu svojho vlastného hlasu, riskujete sílenie a zranenie vášho hlasu.

Ak nacvičujete v skušobni, snažte sa aby miestnosť bola akusticky izolovaná.

Byť zdravý.

To, ako žijete svoj život, výrazne prispieva k zdraviu vášho hlasu. Diéta, cvičenie, spánok, emocionálna pohoda a vnútorná pohoda – to všetko výrazne prispieva k zdraviu vášho hlasového nástroja.

Vyhnite sa veciam, ako je fajčenie, nadmerné pitie, krik, kričanie alebo hovorenie cez hlasné zvuky (napríklad na večierkoch, v reštauráciách, na koncertoch a v baroch).

Nespievajte, keď ste pod vplyvom alkoholu alebo drog, ktoré menia myseľ.

Uistite sa, že každý deň pijete dostatočné množstvo vody. 

Ak je vaše prostredie na spanie suché, zvážte použitie zvlhčovača.

Vyhýbajte sa toxínom vo vzduchu, ako sú kadidlo, chemikálie atď., najmä v dňoch pred vystúpením.

Nájdite si dobrého doktora.

Čas nájsť dobrého hlasového lekára je, kým ste zdraví. Dohodnite si stretnutie a nechajte, aby vás vyšetrili, aby získali základnú líniu zdravia vašich hlasiviek. Účinkujúci speváci by sa mali dvakrát ročne poradiť so svojím lekárom, ak sa cítia dobre, len aby sa uistili, že veci vyzerajú dobre.

Ak zaznamenáte problém skoro, je zvyčajne oveľa jednoduchšie ho liečiť, ako keď budete čakať, kým začnete strácať hlas. Nebojte sa lekára. Namiesto toho, aby ste čakali na návštevu lekára, pretože potrebujete nápravnú starostlivosť, absolvujte pravidelné hlasové kontroly, aby ste sa uistili, že váš hlas zostane zdravý.

Nájdite si dobrého hlasového pedagóga..

Váš hlas vám dá vedieť, ako na tom ste. Bolí vás pri spievaní hrdlo? Máte po spievaní zachrípnutie? Je potrebné, aby ste zvýšili hlasitosť alebo dokonca kričali, aby ste dosiahli vysoké tóny? Je váš hlas chrapľavý? Cítite pri hlasných tónoch napätie alebo chrapot? To všetko naznačuje, že váš hlas je na určitej úrovni utrpenia. Neignorujte znaky. 

Nájdite si vhodného hlasového pedagóga a trénujte svoj hlas pravidelne.

Cvičenie Liproll.

Inštrukcie k cvičeniu 2-Liproll.    Cvičenie slúži na uvolnenie ústnych a hrtanových svalov.

Položte si prsty na líca a mierne ich nadvihnete okolo pier. Zuby sa jemne o seba  dotýkajú. Pery  sú uvolnené a malým tlakom vzduchu sa ich snažíme rozvibrovať. Potom použijeme zvuk “UH”a necháme pery jemne bublať ako ked fúkame perami do vody a neskôr skúšame zaspievať tóny.

Nechajte pracovať len vzduch. Uvolnite si líca, hrdlo a celú tvár. Čim pomalšie dokážete kontrolovať vibráciu pier, tým lepšie.Na začiatku si velmi nevšímajte ladenie, doležitejšie je uvolnenosť pier a udržanie spojených hlasiviek.

Snažte sa mať spojené hlasivky tak aby vám nepreskočil hlas do falzetu. Vo všetkých cvičeniach sa snažíme cítiť rezonancie: v spodných častiach vášho rozsahu cítite tón v ústach a ako spievate vyššie do hlavového hlasu, tóny vám postupujú viacej za mäkké podnebie a rezonanciu cítite až v zadnej časti hlavy.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *